برنامه‌محوری اساس فعالیت دستگاه قضایی است/کسب رتبه اول استانی در استفاده از CMS

رئیس دادگستری ساوه گفت: برنامه‌محوری اساس فعالیت دستگاه قضایی است که مورد تأکید مقام عالی قوه قضائیه است.

حجت الاسلام احمد چراغی در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت فرا رسیدن هفته قوه قضائیه اظهار داشت: در سال های اخیر رویکرد دستگاه قضایی برنامه محوری بوده و حرکت با برنامه در این مجموعه به خوبی تدوین و در چارچوب خاصی شکل گرفته است.

 

وی اصلی ترین وظیفه دستگاه قضایی را اجرای عدالت به عنوان مهترین آرمان در تمام دنیا دانست و اضافه کرد: اجرای این وظیفه اساسی و مهم در گرو اجرای دیگر وظایف قضایی مانند رسیدگی به تظلمات و نظارت بر حسن اجرای قانون، پیشگیری از وقوع جرم، اجرای حدود و مقررات اسلامی است که موجب سلامت دستگاه قضایی و ارتقای امنیت می شود.

 

وی در ادامه با اشاره به اهم برنامه های دادگستری شهرستان ساوه که برای آینده ترسیم شده است، ادامه داد: مهمترین اولویت که در حال حاضر و در آینده در دستور کار دستگاه قضایی قرار دارد موضوع مهم پیشگیری از وقوع جرم است که از وظایف اصلی این مجموعه است.

 

وی تصریح کرد: معتقدیم که تلاش برای پیشگیری قبل از وقوع جرم آثار زیادی در جامعه خواهد داشت و تلاش خواهیم کرد جرمی اتفاق نیفتد تا نیازی به اجرای قانون نباشد.

 

وی از تشکیل شورای پیشگیری از وقوع جرم در سطح شهرستان به عنوان یک اقدام سراسری خبر داد و افزود: این شورا جلسات مستمری را در سال گذشته در سطح شهرستان انجام داده که دستاوردهای خوبی به ویژه در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز داشته است.

 

این مقام قضایی ادامه داد: هم اکنون اولویت شورای پیشگیری از وقوع جرم شهرستان در خصوص موضوعاتی مانند سرقت، مواد مخدر، شناسنامه دار کردن سارقین حرفه ای و توزیع کنندگان مواد مخدر و نیز تصرف اراضی ملی است.

 

وی افزایش اطلاعات حقوقی و قضایی مردم را از دیگر برنامه های پیش روی دستگاه قضایی در این شهرستان اعلام کرد و افزود: معتقدیم لازمه کاهش تنش و اختلافات که نتیجه آن کاهش وقوع جرم است افزایش اطلاعات حقوقی و قضایی مردم است که قطعا نتایج مطلوبی در بر خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: به همین منظور برنامه دادگستری شهرستان در تحقق این امر حضور مستمر در مساجد و تکایا، مجالس مذهبی، محافل علمی و ادارات و ارگان ها و برگزاری دوره های آموزشی لازم است.

 

رئیس دادگستری ساوه افزایش رضایتمندی مردم را به عنوان برنامه دیگر این مجموعه دانست و گفت: اجرای دقیق قانون تنها موضوعی است که ما را در تحقق این مهم یاری می کند.

 

وی تصریح کرد: مهمترین راهکار برای افزایش رضایتمندی مردم اجرای صحیح قانون است ضمن اینکه کوتاه کردن فرآیند دادرسی و اوقات رسیدگی مهمترین اقدامی است که دنبال خواهیم کرد.

 

وی برخورد مناسب با مراجعین و افزایش میزان دانش قضایی همکاران و قضات را از دیگر برنامه ها دانست و تصریح کرد: این موضوع برنامه ریشه ای و اساسی دستگاه قضایی است چرا که هر چه همکاران قضایی به روز بوده و از دانش قضایی بیشتری برخوردار باشند قطعا کار رسیدگی به پرونده ها از کیفیت بهتری برخوردار خواهد بود.

 

وی از برگزاری کلاس های آموزشی و نشست های هفتگی در این خصوص به منظور افزایش میزان دانش قضایی و برطرف کردن معضلات حقوقی و قضایی در دادگستری ساوه خبر داد.

 

رئیس دادگستری ساوه در ادامه با اشاره به عملکرد مجموعه قضایی این شهرستان نیز گفت: با بررسی های بعمل آمده دادگستری شهرستان ساوه رتبه اول را در زمینه استفاده از سیستم cms (سیستم مدیریت پرونده های قضایی)کسب کرده است.

 

وی ادامه داد: از آنجا که استان مرکزی نیز رتبه برتر کشوری در استفاده از این سیستم را برخوردار است می توان گفت که دادگستری شهرستان رتبه برتر کشوری را در این حوزه از آن خود کرده است.

 

وی کاهش اطاله دادرسی را از مهمترین اقدامات دادگستری ساوه دانست و افزود: خوشبختانه با اقدامات انجام شده هم اکنون متوسط زمان رسیدگی به پرونده های قضایی شهرستان به 146 روز رسیده است.

 

وی اضافه کرد: در سال 91 متوسط ورود پرونده ها تا زمان اجرای حکم 171 روز بود که این میزان در سال 92 کاهش چشمگیری داشته و تلاش خواهیم کرد این رقم را به طور قابل ملاحظه ای در سال جاری کاهش دهیم.

 

حجت الاسلام چراغی اظهار داشت: با وجود افزایش جمعیت این شهرستان همه ساله شاهد افزایش میزان ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی بودیم اما با تلاش همکاران و اقداماتی که در خصوص پیشگیری از وقوع جرم انجام شده در سال 92 نه تنها افزایش ورودی پرونده ها نداشتیم بلکه به طور کاملا محسوسی کاهش پیدا کرده است.

 

وی میزان ورودی پرونده ها در سال 91 را 34 هزار و 574 فقره اعلام کرد و افزود: این میزان در سال 92 به 34 هزار و 330 پرونده کاهش پیدا کرده است و آمار پرونده های مختومه نیز 34 هزار و 341 فقره بوده است.

 

رئیس دادگستری ساوه در ادامه با گرامیداشت هفته قوه قضائیه و یاد و خاطره شهید بهشتی و شهدای دستگاه قضایی گفت: هفته قوه قضائیه یادآور شهادت شهید دکتر بهشتی و یاران صدیق ایشان است که از شخصیت های تاثیر گذار در نظام اسلامی به شمار می رفتند.

 

وی هفته قوه قضائیه را فرصتی برای تبیین عملکرد دستگاه قضایی دانست و گفت: مردم می توانند در این هفته از وظایف و مسئولیت های قوه قضائیه آشنایی پیدا کرده و با حقوق خود بیشتر آشنا شوند.

 

حجت الاسلام چراغی با اشاره به برنامه های پیش بینی شده برای گرامیداشت هفته قوه قضائیه در این شهرستان اظهار داشت: بیعت مجدد با آرمان امام راحل و شهدای والامقام به ویژه شهید بهشتی و یاران باوفایش با حضور در مرقد مطهر امام عزیز و بهشت زهرا، دیدار با امام جمعه، دیدار با خانواده های معظم شهدا، حضور در مساجد و محافل مذهبی و دیدار مردمی، بازدید از زندان و دیدار با زندانیان و نیز برگزاری ملاقات مردمی و سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه از مهمترین برنامه های این هفته است.

 

در ادامه این نشست خبری رؤسای ادارات ثبت اسناد و املاک، ندامتگاه و پزشکی قانونی از مجموعه‌های وابسته به قوه قضاییه به بیان گزارشی از فعالیت دستگاه خود پرداختند.

/ 0 نظر / 21 بازدید