اولتیماتوم هم دردی از آزادراه ساوه‌همدان دوا نکرد!

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی ساوه از مصدوم شدن 18 نفر در آخرین روز از تعطیلات نوروزی در محورهای ساوه خبر داد.

"محمد قربانلی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی-  با اشاره به وقوع سه تصادف زنجیره‌ای در محورهای ساوه افزود: دو تصادف زنجیره‌ای مربوط به آزادراه ساوه همدان- راه کربلا-  بوده که بر اثر برخورد 12 خودرو در این دو تصادف 11 نفر مجروح شدند.

وی با بیان جزئیات وقوع این سوانح اظهار کرد: یک تصادف زنجیره‌ای که در ساعت 23 روز چهاردهم فروردین در کیلومتر 33 آزادراه ساوه همدان بین دو دستگاه پژو پرشیا، دو دستگاه پژو 206 و یک دستگاه پژو 405 رخ داد منجر به مصدومیت هفت نفر شد.

وی اضافه کرد: تصادف زنجیره‌ای هفت خودرو شامل سه دستگاه پراید، یک دستگاه سمند ، پژو 206، وانت پیکان و پرشیا در ساعت 38 دقیقه بامداد روز 15 فروردین در کیلومتر 37 آزاد راه ساوه همدان  نیز چهار مصدوم بر جای گذاشت.

وی همچنین تصادف زنجیره‌ای سه خودرو  در ساعت 6 دقیقه بامداد 15 فروردین در کیلومتر 30 آزادراه ساوه سلفچگان را منجر به مصدومیت پنج نفر اعلام کرد.

به گفته وی بر اثر واژگونی یک دستگاه سمند در کیلومتر 30 آزاد راه ساوه همدان در نخستین دقایق بامداد 15 فروردین منجر به مصدومیت دو نفر شد.

وی تصریح کرد: برای امدادرسانی به مصدومین، هفت آمبولانس به نقاط وقوع حادثه اعزام شدند و کار انتقال مجروحان به بیمارستان‌های شهید مدرس و شهید چمران ساوه در کمترین زمان ممکن با وجود حجم بالای تصادفات در ساعات پایانی تعطیلات انجام شد.

به گفته وی از مجموع مصدومین 9 نفر زن بودند که یک خردسال از این میان به علت شدت جراحات فوت کرد.

وی با اشاره به اجرای ماموریت‌های امدادی از 26 اسفندماه سال 93 تا پایان تعطیلات نوروزی  اظهار ‏کرد: تکنسین‌های اورژانس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی ساوه در این مدت تعداد بالغ بر 220 مأموریت امدادی انجام داده‌اند که شامل موارد تصادفی و غیر تصادفی است.

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی ساوه با اشاره به اینکه اکثر تصادفات در روز آخر سال و نیز پایان تعطیلات نوروزی اتفاق افتاده است عنوان کرد: 21 مورد از تصادفات در روز 29 اسفند اتفاق افتاده که 28 مصدوم و 2 فوتی را در پی داشته است.

وی گفت در سال‌های آتی بایستی تدابیری اتخاذ شود تا با فرهنگ‌سازی و آموزش‌های لازم، مردم با حوصله و صبر بیشتر و با سلامتی کامل به مقصد خود برسند.

وی گفت: امسال اطلاع رسانی خوبی از طریق نصب پلاکارد و بنرها در ورودی و خروجی شهرستان‌های ساوه و زرندیه در خصوص تماس مردم و مسافرین در هنگام وقوع حادثه با تلفن 115 مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی انجام شد و بر اساس جمع‌آوری نظرات در تمام اتفاقات، مردم در هنگام بروز حادثه با شماره 115 تماس گرفته‌اند و تکنسین‌های مرکز در کوتاهترین زمان ممکن خود را به محل حادثه رسانده‌اند.

دکتر قربانلی همچنین افزود: سه چادر امداد نوروزی در سه محور مواصلاتی واقع در محور سلفچگان، سیلیجرد و پرندک برپا شده است که تا کنون  پذیرای بیش از 300 مورد مراجعه حضوری مسافرین عزیز بوده است و درمان سرپایی شده اند.

کارشناسان پلیس راه علت بروز تصادفات زنجیره‌ای آخرین روز تعطیلات نوروزی را خواب آلودگی و تخطی از سرعت مجاز اعلام کردند.

خبرگزاری ایسنا به دفعات مکرر از آمار بالای وقوع تصادفات در آزادراه ساوه همدان موسوم به راه کربلا به عنوان مهمترین راه مواصلاتی اتصال مرکز کشور به غرب خبر داده است و با انتشار گزارشات متعدد و نیز حاشیه‌نگاری در اخبار سوانح و تصادفات از آمار بالای سوانح جاده‌ای در این محور را متذکر شده است.

این شاهراه مواصلاتی مهم کشور سابقه خوبی در به سلامت رساندن مسافران به مقصد ندارد و با وجود اینکه پلیس همواره عامل انسانی را دلیل بروز تصادفات در این محور اعلام می‌کند این سوال پیش می‌آید که چرا عامل انسانی درصدر عوامل بروز تصادف در سایر محورهای این شهرستان نیست؟!

این سوال در ذهن متبادر می‌شود که چه عواملی در این محور دست به دست هم داده تا عامل انسانی که همان راننده است را عامل بروز تصادفات خونین و بعضا مرگبار کند تا جایی که آمار تلفات جاده‌ای این محور همواره در صدر بوده و اختلاف فاحشی با آمار سایر محورهای مواصلاتی شهرستان و یا حتی کشور داشته باشد؛ و اینها مسائلی  است که همواره در خصوص محور ساوه همدان مطرح بوده است!

بازدید مقامات وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های قضایی و انتظامی استان از این محور پس از وقوع تصادف زنجیره‌ای که در زمستان سال 92 منجر به کشته و زخمی شدن 22 نفر از هموطنانمان شد، به منظور برداشتن سایه مرگ از سر آزادراه ساوه همدان نیز ظاهرا تاثیری نداشته است.

در جریان این دیدار رئیس کل دادگستری استان مرکزی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نواقص موجود در این محور پرتردد اما ناایمن، هدف از حضور در آزادراه ساوه – همدان را بررسی مشکلات و نواقص آن عنوان کرد و گفت: برای جلوگیری از بروز حوادث و تلفات باید این نواقص برطرف شود.

حکمتعلی مظفری با بیان اینکه جلسات و تذکرات برای برطرف کردن نواقص برگزار شده است، اضافه کرد: وضعیت آزادراه اطمینان خاطر را برای تردد و وقوع نیافتن سانحه ایجاد نمی‌کند.

وی گفت: اگر در مدت مشخص شده اعلام شده نواقص برطرف نشود، دستگاه قضایی به عنوان حفظ حقوق عامه از تمام ظرفیت قانونی خود استفاده و برخورد می‌کند.

وی مشکلات فنی این آزادراه را ساختار، عدم نصب علایم و دوربین کنترل سرعت، کمبود وسایل نقلیه راهداری و روشنایی عنوان کرد.

با گذشت حدود 15 ماه از بازدید مسئولان و اولتیماتوم دستگاه قضائی به دست‌اندرکاران احداث و نگهداری این آزادراه، متاسفانه اقدام عملی برای افزایش ضریب ایمنی این محور انجام نشده و همچنان شاهد وقوع حوادث مرگبار هستیم.

 

/ 1 نظر / 24 بازدید
نیلوفر

خوشبخت ترين مخلوق خواهی بود اگر امروزت را آنچنان زندگی کنی که گویی نه فردایی وجود داردبرای دلهره و نه گذشته ای برای حسرت.. اگر برای شاد بودن در پی دلیل نباشی…