صدای پای خطر در چند قدمی شهر تاریخی!

شهر باستانی ساوه را همه ایرانیان بر اساس تاریخ، فرهنگ و تمدن کهن آن می شناسند؛ شهری اسرار آمیز، آرام و خفته در گوشه مثلث کویر ایران که بادهای موسمی ویرانگرش از هزار توی تاریخ، حکایتهای ناگفته بسیار در دل خویش دارد. در سال‌های اخیر اما، اتفاقاتی در این شهر حادث شده که به گفته کارشناسان در صورت بی‌توجهی جامعه و متولیان امور‌ می‌تواند به حوادث هولناک دیگری منجر شود که اساساً جبران ناپذیر می‌نماید.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه مرکزی، آمارها بیانگر آن است که متاسفانه شهرستان ساوه از حیث وقوع قتل عمد و سرقت، رتبه نخست در سطح استان مرکزی را به خود اختصاص داده است؛ موضوعی که در شهرهای مشابه با چنین قدمت فرهنگی و تاریخی کشور، بی‌سابقه یا حداقل کم نظیر است.

 

در همین ارتباط، یک کارشناس ارشد جامعه شناسی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، نسبت به آنچه که آن را "بی‌تفاوتی مردم و مسؤولان" نامید به شدت هشدار داد و با اظهار تأسف از گسترش دایره آسیب‌های اجتماعی، نادیده گرفتن پیامدهای"شوک فرهنگی" و تأخیر نگران کننده در اجرای "طرح مهندسی اجتماعی" در سطح شهرستان ساوه را از جمله مهمترین عوامل تشدید اتفاقات جنایی مذکور دانست.

 

محمدرضا فتحی با اشاره به دشواری کار دستگاه‌های قضایی و انتظامی در مناطق مهاجر‌نشین افزود: در شهرهای بزرگ استان مرکزی مانند اراک و ساوه، وقوع چند پدیده همزمان شامل صنعتی شدن، شهرنشینی، حاشیه‌نشینی، مهاجرت و تراکم جمعیت، موجب بروز شوک فرهنگی و مخصوصاً "گسترش خشونت و ارتکاب رفتارهای ضد اجتماعی" شده که برآیند این عوامل، زندگی عادی را به کام مردم تلخ کرده، مخصوصاً که در بحث ازدحام جمعیت، هویت واقعی افراد به راحتی قابل شناسایی نیست و همین، کار تولید و تکثیر امنیت را برای عامه شهروندان دشوار می‌کند.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی با تأکید بر ضرورت و فوریت تدوین طرح مهندسی اجتماعی در استان مرکزی خاطر نشان کرد: که بروز آسیب‌های خطرناکی مانند طلاق، خودکشی، اعتیاد، قتل عمد، جرایم مسلحانه و مرگبار که پیامدهای ویرانگری بر جامعه تحمیل می‌کند، محصول یک فرایند طولانی مدت و سیستماتیک ناشی از بروز اخلال در بعضی نهادهای اجتماعی بوده و مخصوصاً نهادهایی چون آموزش، خانواده، مذهب، سیاست، اقتصاد و بهداشت اگر نتوانند به اهداف مطلوب خویش نائل شوند، طبعاً پیامدهای مخرب اجتماعی در پی خواهد داشت.

 

فتحی همچنین گسترش ناگهانی و توسعه حساب نشده مراکز صنعتی با هدف ایجاد بازار اشتغال و در ادامه، جذب هزاران دانشجوی جوان و غیر بومی از سوی مراکز آموزش عالی، آن هم بدون ایجاد زیر ساخت‌های فرهنگی و اجتماعی لازم را از مهمترین عوامل بحران‌زا در این شهرستان توصیف و اظهار امیدواری کرد که در چشم انداز "مهندسی اجتماعی" بتوان تا حدودی بر مشکلات فعلی فائق آمد.

/ 1 نظر / 8 بازدید
el

سلام من از وبلاگ شما بازدید کردم و شمارو به بازدید از وبلاگ خودم به نام "چیزی که هیچ جا نمی تونی لنگشو ببینی" دعوت می کنم . اگر هم شما مایل بودید منو به اسم "چیزهایی که هیج پیدا نمیشه" لینک کنید و به بنده اطلاع دهید تا من هم شما رو لینک کنم با تشکر www.bazar.rozblog.com