تعداد پرونده های موجود دادگستری نسبت به جمعیت شهرستان بالاتر است

 

shakarami.jpgهمزمان با هفته قوه قضائیه، نشست خبری رئیس دادگستری، دادستان و ادارات وابسته به دادگستری ساوه در سالن کنفرانس دادگستری شهرستان برگزار شد.
 
رئیس دادگستری ساوه در این نشست خبری با گرامیداشت یاد وخاطره شهید بهشتی و هفته قوه قضائیه گفت: شهید بهشتی معمار دستگاه قضایی است.
 
رضا شاکرمی افزود: حق‌پذیری، عدالت طلبی و ساده‌ زیستی از جمله ویژگی‌های شهید بهشتی بود که بهترین الگو برای دستگاه قضایی و آحاد مختلف جامعه است.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در دادگستری ساوه 20 قضای و 80 کارمند مشغول خدمت رسانی هستند، بیان کرد: تعداد پرونده های دادگستری و شورای حل اختلاف نسبت به جمعیت شهرستان بالاتر است.
 
وی وجود 50 هزار کارگر، حضور افاغنه، تنوع فرهنگی و قرار گرفتن شهرستان در مسیر مواصلاتی کشور را از جمله مواردی ذکر کرد که باعث وقوع جرایم و ازدیاد پرونده های وارده باشد.
 
وی افزود: در سال گذشته 10 هزار و 193 پرونده به دادگاههای عمومی شهرستان وارد شده است که تعداد 10 هزار و 402 آن مختومه شده است.
 
این مقام قضایی با بیان اینکه بیشترین مراجعه به دادگستری مربوط به اختلافات خانوادگی و دادگاه خانواده است، تصریح کرد: فقر و بیکاری، اعتیاد به مواد مخدر، عدم آشنایی زوجین نسبت به یکدیگر، دخالت خانواده،مطالبات مهریه ها، سستی بنیان خانواده و عدم پایبندی به اصول خانواده از مواردی است که منجر به تشکیل پرونده در دادگاه خانواده می شود که منجر به صدور 483 فقره گواهی عدم سازش در سال گذشته و 135 فقره نیز در سه ماه اول سال جاری گشته است.
 
وی در خصوص فعالیت دایره ارشاد و معاضدت قضایی نیز گفت: این دایره نیز با مشاوره و راهنمایی حدود 5 هزار نفر تعداد یک هزار دادخواست برای مراجعین تنظیم کرده است.
 
رئیس دادگستری ساوه با بیان اینکه این مرکز با بکارگیری سیستم های الکترونیکی و تجهیز به روشهای نوین توانسته است به عنوان دادگستری برتر در سطح استان مرکزی در سال گذشته در مدیریت قضایی و استفاده از دستگاه cms شناخته شود، تصریح کرد: در سال تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی نیز با تشکیل کمیته ای ضمن بررسی مشکلات صنعتگران در تحقق نامگذاری سالجاری تلاش مضاعف خواهیم کرد.
 
شاکرمی توسعه و آموزش داوری خصوصا در معاملات شرکتها و بنگاههای املاک، پیشگیری از وقوع جرم و روان سازی امور دادرسی را از دیگر برنامه های دادگستری در سالجاری ذکر کرد.
 
وی همچنین در خصوص فعالیت شوراهای حل اختلاف گفت: تعداد 9815 فقره پرونده در سال گذشته به این شورا وارده شده است که 530 پرونده مصالحه شده و برنامه دستگاه قضایی افزایش مصالحه است تا ریشه عداوت از بین برود.
 
شاکرمی با بیان اینکه شورای حل اختلاف شهرستان ساوه دارای 18 شعبه است، خاطر نشان کرد: در سه ماه نخست ساال جاری نیز دوهزار و 402 فقره پرونده رسیدگی شده و 387 مورد مصالحه صورت گرفته است.
 
وی همچنین با اشاره به احداث ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان گفت: ساختمان جدیدی که به منظور دادسرای شهرستان در حال احداث است، در سه طبقه و هر طبقه به زیر بنای 1200 متر مریع در حال ساخت است و امیدواریم تا پایان سال 1392 به بهره برداری برسد.
/ 0 نظر / 17 بازدید