سرپرست زندان ساوه: سیاست زندان اصلاح و تربیت است

سرپرست زندان ساوه گفت: سیاست کلی زندان ساوه نگاه فرهنگی است که در این راستا نیز کارهای فرهنگی بسیاری انجام شده است.

سیدصادق محدث سبزواری در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت فرا رسیدن هفته قوه قضائیه، افزود: برای هر زندانی در بدو ورود به زندان، دو پرونده پزشکی و شخصیتی تشکیل می شود.

 

وی اضافه کرد: پزشکان و متخصصان زندان پس از معاینات فرد زندانی پرونده پزشکی فرد را تکمیل می کنند و همچنین روانشناسان زندان با روانشناسی و روانکاوی در جلسات متعدد پرونده شخصیتی فرد زندانی را تشکیل می دهند.

 

سرپرست زندان ساوه با اشاره به کنترل زندانیان از لحاظ سلامتی جسمی و روانی، ادامه داد: حداکثر سعی و تلاش خود را در حد وسع و توان زندان از لحاظ ساختمان و مجموعه انجام می دهیم تا زندانی ها را طبقه بندی کنیم.

 

وی با بیان اینکه برای دقت در این طبقه بندی نیاز به توسعه زندان داریم تا جرائم نیز تفکیک شود، اظهار کرد: در حال حاضر جرائم عمدی و غیرعمدی، قتل، اطفال زیر 18 سال، جوانان و معتادان به صورت مجزا طبقه بندی شده اند و حتی معتادان در بندی خاص تحت درمان متادون زیر نظر پزشک هستند.

 

وی با بیان اینکه زندانیان زیر 18 سال به کانون اصلاح و تربیت در اراک اعزام می شوند، تصریح کرد: اگر قرار به حبس افراد زیر 18 سال در ساوه باشد نیز آنها در بندی مجزا حبس می شوند.

 

سبزواری سیاست زندان و زندانبانی را اصلاح، تربیت و انجام کارهای فرهنگی عنوان کرد و گفت: زندان ساوه برای تمام زندانی ها در هر روز برنامه مجزا دارد، لذا زندانی ها در هیچ روزی بیکار نیستند.

 

وی با بیان اینکه دو نفر روحانی در بخش فرهنگی زندان مستقر هستند که در ماه های رمضان و محرم این تعداد بیشتر هم می شود، اظهار داشت: برگزاری برنامه هایی مانند نماز، احکام، همخوانی روزانه یک سوره از قرآن و حفظ آن، از جمله فعالیت های مهم فرهنگی در سال گذشته است.

 

وی با اشاره به اینکه برگزاری نماز جماعت، دعاهای روزانه و کلاس های مهارت زندگی توسط کارشناسان از دیگر کارهای انجام شده در زندان ساوه است، بیان کرد: در ماه رجب امسال اولین بار مراسم اعتکاف در زندان ساوه برگزار شد که 90 نفر از زندانیان در این مراسم حضور داشتند و برنامه های متنوعی در آن اجرا شد.

 

سرپرست زندان ساوه اضافه کرد: با انجام هماهنگی های لازم 18 نفر از زندانی هایی که در بحث نماز فعال بودند، به مشهد مقدس اعزام شدند، که بعضا شاهد تحول عمیق و عرفانی در آن ها بودیم.

 

وی با اشاره به توسعه فضا و کارگاه های موجود کلاس های فنی حرفه ای، ابراز داشت: با برگزاری دوره قالی بافی برای مددجویان خانم و کلاس های برق و پسته کاری برای مددجویان آقا، 358 نفر در آزمون فنی و حرفه ای شرکت کردند که 130 نفر آنها موفق به اخذ گواهینامه فنی و حرفه ای شدند.

 

وی با بیان اینکه واحد مددکاری زندان مشکلات زندانیان را پیوسته پیگیری می کند، گفت: در سه ماهه سال جاری 10 پرونده مربوط به تصادف، مهریه، دیه و... به ستاد دیه ارسال شده است.

 

به گفته وی چهار نفر از زندانیان مربوطه با کمک 11 میلیون تومانی خیرین آزاد شدند و از 28 نفر شاکی زندانیان رضایت گرفته شد که از این تعداد 12 نفر آزاد شدند و مابقی که جرمشان جنبه عمومی داشت، از تخفیف استفاده کردند.

 

سبزواری با اشاره به تشکیل شورای طبقه بندی زندان جهت بررسی رأی باز و مرخصی زندانیان، بیان کرد: با موافقت این شورا به 205 نفر مرخصی، 104 نفر رأی باز، 60 نفر مرخصی پایان حبس و 22 نفر آزادی مشروط داده شد.

 

وی در ادامه گفت: همچنین در سه ماهه سال جاری هزار نفر ملاقات حضوری و چهار هزار نفر ملاقات کابینی و 30 مورد ملاقات شرعی دریافت کردند.

/ 0 نظر / 26 بازدید